W niektórych przypadkach dochodzi do zbiegu prawa do prywatności z prawem do informacji. Każdorazowo winno się ocenić sprawę zgodnie z zasadą proporcjonalności. Po jej uwzględnieniu nie zawsze możliwe jest ujawniania wszystkich informacji. W takim przypadku winno się dokonać anonimizacji. Nieprawidłowo dokonana anonimizacja dokonana przy użyciu środków informatycznych 1), czy środków analogowych 2) może być nieskuteczna. Na rynku istnieje wyspecjalizowane oprogramowanie służące do usuwania danych z plików
Uwaga! Opisana niżej procedura czyni pliki PDF nie przeszukiwalnymi. Nie jest też możliwe bezpośrednie kopiowanie tekstu.
W ~/.bashrc mam:
function split_pdf(){ pages=$(pdfinfo "$1" | grep "Pages" | awk '{print $2}') prefix="`basename "$1"`"; for i in $(seq 1 "$pages"); do pdftk "$1" cat "$i" output "$prefix-$i.pdf"; done; };
Mając plik PDF wykonuje:
$ split_pdf aa.pdf; $ gimp aa.pdf-*; $ pdftk aa.pdf-* cat output aa-anon.pdf
W GIMP-ie używam:
Prywatnie dobieram metodę indywidualnie z względu na strukturę danych. Screenshoty anonimizuje bezpośrednio w Shutter. W przypadku PDF procedura najczęściej składa się z następujących etapów:
pdfimages -j file.pdf prefix
convert *.jpg *.pdf
Właściwe oprogramowanie jest dostępne w repozytoriach czołowych dystrybucji, a oprogramowanie nie wymaga konfiguracji, więc opis instalacji zostanie pominięty.
Mając na uwadze dostosowanie oprogramowanie do użytkowników systemu Windows proponuje się wykorzystanie w front-endzie Gimpa, a w back-endzie skryptu Python odwołującego się do ww. convert. Opiera się to na etapie pośrednim obrazu jak powyższa procedura stosowana.
Należy pobrać i zainstalować w standardowy sposób w kolejności jak wymieniono:
Konfiguracji należy dokonać następująco:
CONVERT_PATH="C:\Program Files\ImageMagick-6.8.6-Q16\convert.exe"
na odpowiadającą ścieżce odpowiedniego modułu znajdującego się w miejscu instalacji Imagemagick.
W oknie początkowym należy wybrać, aby dokument został otwierany w warstwach. Możesz wybrać DPI wyjściowego dokumentu oraz wybrać strony do załadowania.
Aby otrzymać plik PDF należy wybrać w oknie obrazu „Plik”→„Eksportuj do PDF”.
Do zarządzania stronami wykorzystuje się warstwy.
To nie jest błąd, że nie możemy od razu po otwarciu pliku malować.
Należy zaznaczyć (kliknąć) warstwę najwyżej połączoną. Można warstwy przeciągać (TODO: TEST), usuwać, co prowadzi do odpowiednich zmian w pliku wyjściowym. Status warstwy niewidocznej nie jest w żaden sposób odzwierciedlony w pliku wyjściowym. Aby przejść do kolejnej warstwy należy ukryć warstwy wyżej przy użyciu ikony oka (TODO: Znaleźć sposób na zastąpienie zaznaczeniem). Do gwałtownych skoków zaleca się wykorzystywanie skrótu Shift+Ikona, co powoduje natychmiastowe ukazanie wybranej warstwy (strony).
Nie należy korzystać z aerografu, ani pędzla. Niektóre metody rozmycia można odwrócić, dlatego jest ono niezalecane. Zaleca się ołówek. Do kontroli rozmiaru ołówka można wykorzystać skróty klawiaturowe „[” i „]”.
Serio, warto poświęcić chwilę raz i poukrywać niepotrzebną listę pędzli, gradientów itd.
Jeżeli gubisz się w gąszczu okienek możesz przełączyć się do trybu jednego okna.
Jeżeli chcesz przyspieszyć ładowanie programu Gimp możesz usunąć nadmiarowe wtyczki z katalogu analogicznego do C:\Program Files\GIMP 2\lib\gimp\2.0\plug-ins . Po prostu zmień nazwę tego katalogu i skopiuj jakie pragniesz. Zaleca się zachowanie co najmniej niżej wymienione, lecz pewnie można usunąć jeszcze kilka bez strat. Do odważnych świat należy!
blur.exe file-pdf-load.exe file-jpeg.exe file-png.exe print.exe procedure-browser.exe py-slice.py pyconsole.py python-console.py python-eval.py script-fu.exe win-snap.exe
GIMP-a możesz nie zamykać, a zamykać sam dokument (CTRL+W) lub wszystkie dokumenty (CTRL+Shift+W).
Aby narysować prostą linię ołówkiem:
~~DISCUSSION~~